Rundt 100 studentar og stipendiatar møtte fram på minnemarkeringa i Georg Sverdrups hus etter terroråtaka i Paris.
Besøksadresse
NEMKO-bygningenGaustadalleen 30 D
Rundt 100 studentar og stipendiatar møtte fram på minnemarkeringa i Georg Sverdrups hus etter terroråtaka i Paris.
Ingen studentar frå UiO er råka av terroren i Paris fredag 13. november. Universitetsleiinga inviterer franske studentar og stipendiatar til ei markering klokka 14.00 i ettermiddag.
– NTNU–ledelsen tar ikke studentkulturen på alvor, hevder leder for Studentmediene, Vilde Coward. Hun retter et flengende angrep på ledelsen, for dens handlemåte i forhandlingene om støtte til Under Dusken.
Opp mot 38 000 lærere rammes av at nye kompetansekrav for lærere gis tilbakevirkende kraft. Det legger press på videreutdanningsinstitusjonene – men trolig vil det kun i liten grad påvirke UiO.
– Kva står att for at statsråden kan avklara ei varig løysing for språksamlingane, spurde Kjersti Toppe (Sp) i Stortinget sin spørjetime.
10–15 personer i administrasjonen er involvert i arbeidet med Ole Petter Ottersens akademiske dugnad. Målet er å slippe alle gode krefter til for å kunne tilby studier til flyktninger som har måttet oppgi studiene i hjemlandet. Ledelsen håper både ansatte og studenter vil bidra.
Regjeringen vil skjerpe kravene til høgskoler som ønsker å bli universitet. Kravene for å få etablere master- og doktorgradsprogrammer vil også bli strengere om regjeringen får det slik den vil.
Fem toppforskingsmiljø frå UiO skal samarbeida med forskarar frå mellom anna Russland, Kina, Sør-Afrika og USA med pengar frå Forskingsrådet. – Det er eit fantastisk høve til å vidareutvikla vårt internasjonale nettverk, seier biologiprofessor Nils Chr. Stenseth.
Universitetet i Oslo deler tredjeplassen i Norden i samfunnsvitskaplege fag med Copenhagen Business School. Københavns Universitet er best, medan Helsingfors universitet hamnar på andreplass, ifylgje ei ny rangering frå Times Higher Education.
Norsk Ordbok-styret vedtok sterk kritikk av universitetsledelsens håndtering av prosjektet, på sitt aller siste møte. Instituttleder Kristian E. Kristoffersen mener ordbokteamet overdriver ordbøkenes betydning for språkforskere.
Norske læresteder er for dårlige til å gi langsiktig karriereveiledning til sine ansatte. Dette mener Universitets- og høyskolerådet (UHR).
Nattens dronning på oxboard (elektrisk rullebrett) og Atle Antonsen med maracas er bare noe av det som møtte 25 UiO-studenter i Operaen.
Mens mange ansatte tidligere sluntret unna det obligatoriske kurset i universitetspedagogikk, står nyansatte i dag i kø for å tilegne seg pedagogisk kompetanse. – Det har skjedd en kulturendring, sier SV-dekan Fanny Duckert.
Nå skal det bli lettere å få godkjent kvalifikasjoner i høyere utdanning på tvers av landegrenser. - Det kan bli viktig for å integrere flyktninger her i landet, tror kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen.
De sentrale, administrative støtteenhetene er i for liten grad orientert mot brukernes behov og for lite flinke til å involvere de lokale enhetene i sin virksomhet, men skårer jevnt over en anelse høyere enn i 2014.
Torsdag kom regjeringens forslag til forskrifter med krav til universitetene. Samtidig oppretter NOKUT tilsynsak mot det som skal bli Nord universitet.
– Me skal bli ei ny stemme i den forskingspolitiske debatten. Det lovar Guro Elisabeth Lind, som er leiar for det nystifta Akademiet for yngre forskarar.
Geologiprofessor Henrik Svensen ved forskningssenteret Senter for Jordens utvikling og dynamikk har aldri publisert i et open access-tidsskrift, men han er åpen for å prøve. – Det viktigste er å finne rett tidsskrift til rett artikkel, mener han.
Forskere ved UiO kritiserer universitetet for å ha en naiv holdning til publisering i åpne tidsskrifter. – Jeg vil si det motsatt. Det er naivt å tro at vi kan holde på det tradisjonelle publiseringssystemet, sier rektor Ole Petter Ottersen.
University of Oxford er verdas beste i livsvitskap, tett fylgt av naboen University of Cambridge, ifylgje Times Higher Education. Ingen norske universitet er mellom dei 100 beste på dette fagområdet.
Budsjettkutt gjer at Københavns Universitet må byrje 2016 med å seie opp folk.
Krigen trekker ut i tid, og tilliten til syriske id- og utdanningsdokumenter er under økende press. Nå innfører Nokut en månedlig tillitsvurdering av utdanningsdokumenter fra Syria.
– Regjeringen vil fastsette nye kvalitetskriterier før vi behandler søknader fra høyskoler som ønsker å bli universitet eller vitenskapelig høyskole, sier kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen.