Ingeniørfag i 250 år

Norge feirer i dag at landet har hatt høyere undervisning i teknisk-naturvitenskaplige fag i 250 år. - Det er grunn til å være stolt av at man i Norge startet et av de første lærestedene i Europa i ingeniørfag. Det sa kunnskapsminister Øystein Djupedal da han i dag var tilstede ved markeringen ved Bergseminaret på Kongsberg,går det fram av en pressemelding.

250 ÅR: I dag er det 250 år siden Bergseminaret startet i denne bygningen i Kongsberg. Det var starten både på det første universitetet i Norge og på NTH i Trondheim.
Foto: Ståle Skogstad

Bergseminaret på Kongsberg - Det Kongelige Berg-Seminarium ble opprettet ved kongelig resolusjon og underlagt Kongsberg Sølvverk til utdanning av ledere til landets bergverk. Institusjonen var en av de eldste bergakademier i Europa, enda eldre enn det berømte tilsvarende akademi i Freiberg i Tyskland.

Virksomheten ved det lille, men viktige akademiet på Kongsberg la grunn for opprettelsen av et norsk universitet i 1811. Ved opprettelsen av Det Kgl. Frederiks Universitet i Kristiania ble bergseminarets undervisning, bok,- mineral- og modellsamling flyttet dit. Bergstudiet ble så overført til Norges tekniske Høyskole, opprettet i 1910 og som senere ble til NTNU i 1996.

- Det som startet som praktisk anlagte bergfag videreføres av en lang rekke teknisk-naturvitenskaplige utdanningstilbud ved landets universitet og høyskoler. Høyere utdanning i Norge ligger langt fremme, også internasjonalt, i en rekke vitenskaplige disipliner. Norge hevdet seg som en kunnskapsnasjon allerede for 250 år siden. Den arven skal vi ta vare på, sa Djupedal.

Emneord: Naturfag
Publisert 19. sep. 2007 13:52 - Sist endret 10. des. 2008 19:11

Logg inn for å kommentere