Større valgfrihet i studieopplegget skal trekke studenter til Det historisk-filosofiske fakultet ved Universitetet i Oslo. Våren 2002 vil en ny studieordning tre i kraft.
I tråd med internasjonale trender går fakultetet inn for å bryte opp de etablerte fagstrukturene til mindre fagmoduler. Tanken er at disse mindre modulene skal kunne klippes inn i fag og fagkombinasjoner på nye og uvanlige måter. Det vil for eksempel bli større muligheter for å kople humanistiske fag og naturvitenskapelige fag. Behovet for å reformere studieordningen er nedfelt i fakultetets strategiske plan, og vedtak om ny studieordning ble fattet ved fakultetsstyremøte onsdag 31. januar. Her åpnes det for at det nye studieopplegget skal være på plass våren 2002.
Faglig fleksibilitet
Utdanningssektoren er i endring. Nye studenter ønsker å kunne skreddersy sin utdanning, mens arbeidsmarkedet trenger faglig fleksibilitet. En omorganisering av studiestrukturen på samfunnets og studentenes premisser er fakultetets svar på denne utfordringen.
Dette vil innebære en oppmyking av studieopplegget som gjør det lettere enn i dag for studenter å skreddersy sin utdanning.
Muligheten til å importere og eksportere fagmoduler mellom lærestedene i et helt nytt omfang er et svar på arbeidsmarkedets behov for stadig mer differensiert kompetanse. Det nye studieopplegget skal også ta sikte på å rekruttere nye studenter i et stadig mer sammensatt utdanningsmarked.
- I dag er det konkurranse om studenten, både fra norske og utenlandske læresteder. Vi må tilpasse oss denne situasjonen, sier dekan Even Hovdhaugen.
Hovdhaugen forklarer at dagens fagsystem antakelig vil skape samordningsproblemer dersom det ikke blir myket opp. Det kan hindre bevegelse av studenter og være et negativt konkurransemoment for fakultetet i å trekke nye studenter. En slik situasjon vil dessuten hindre utviklingen av etterspurt kompetanse og gode utdanningstilbud.
Logg inn for å kommentere