Debatt TF-valg: To svar fra Sivert Angel etter valgmøtet på TF

Jeg mener det ikke er grunn til engstelse for hvordan jeg vil håndtere tilsettingsprosedyrer og ansettelsesforhold.Det skriver dekankandidat Sivert Angel ved Det teologiske fakultet. I dette leserinnlegget svarer han Birgitte Lerheim. 

Sivert Angel utenfor Domus Theologica

LOVER KULTURENDRING: Demokratiet fungerer bedre om man dyrker en demokratisk kultur som verdsetter dissens og inviterer til kritisk diskusjon. Jeg vil se det som en viktig lederoppgave å fremme en slik kultur, skriver Sivert Angel i sitt leserinnlegg.

Foto: Ola Gamst Sæther

Debatten i Uniforum om dekanvalget ved TF har sitt utgangspunkt i to hovedutfordringer Birgitte Lerheim sender meg i sitt innlegg om valgmøtet ved TF onsdag 7. oktober. Her kommer mitt svar:

Dette er et debattinnlegg. Innholdet uttrykker skribentens egne meninger og holdninger.  

1. Til spørsmålet om ansettelsesforhold for praksisleder:

Fra min side handlet dette om hva som skal skje med stillingen som ivaretar praksislederfunksjonen på TF. Spørsmålet handler om faglig prioritering og berører et av punktene i vårt valgprogram. Vi ønsker å videreføre stillingen i 100 prosent fordi det passer med vårt engasjement for å sikre et teologiprogram som fungerer godt for både campusstudenter og andrekarrierestudenter, vår satsning på styrket arbeidslivsrelevans for Religion og samfunn–programmet, og vårt tverrfaglige samarbeid på UiO om praksisutdanning. Det vil også understøtte praksiskoordinering på programmet for Lederskap, etikk og samtalepraksis. Vi mener det er rasjonelt å å videreføre det som i dag fungerer godt.

Lerheim skriver at Grung avviste spørsmålet om denne stillingen. Det stemmer ikke. Grung svarte det ut ved å si at de viderefører stillingen, men at den bør nedjusteres til 65%. Her var vi altså saklig uenig. Jeg tenker at det er greit at det kom frem. Dette er en sak som har engasjert mange ved fakultetet, og jeg synes det er naturlig at dette engasjementet kommer til overflaten i forbindelse med valget.

Lerheim skriver at Grung avviste sprørsmålet om denne stillingen. Det stemmer ikke.

Jeg mener det ikke er grunn til engstelse for hvordan jeg vil håndtere tilsettingsprosedyrer og ansettelsesforhold. Både jeg og prodekankandidat Nina Hoel har sittet i ledelsen ved fakultetetet og tatt del i prosessser i forbindelse med stillingsutlysninger og tilsettinger. Vi har god erfaring med å ivareta de hensyn som kreves, og i å samarbeide med svært kompetente mennesker i fakultetets administrasjon. Som rektor ved Det praktisk-teologiske seminar hadde jeg arbeidsgiveransvar for ansatte i en usikker og krevende omstilling. Sammen med gode samarbeidspartnere bidro jeg til å sikre at alle ansatte fikk fortsette i trygge jobber. Dersom jeg blir valgt, vil jeg samarbebide med gode krefter om å sikre et trygt arbeidsmiljø ved fakultetet.

2. Til spørsmål om styrets dømmekraft og forholdet mellom struktur og kultur

Fakultetsstyret er TFs øverste beslutningsorgan og representerer kompetanse som er av avgjørende betydning for gode beslutninger: administrativt ansatte, vitenskapelig ansatte, studenter, stipendiater og postdocer, og eksterne representanter. Det er en struktur som sikrer demokratiske beslutninger ved fakultetet. Jeg tror på de fire styremedlemmene som forteller at de aldri har følt seg manipulert av dekan eller ledelse. Men det er også mange som har opplevd at det var vanskelig å slippe til og bli hørt, at ledelsen forsøkte å lukke prosesser, og at det etterhvert ble få vedtakssaker som kom til styret. Demokratiet kan fungere likevel, fordi strukturen beskytter det, men det fungerer bedre om man dyrker en demokratisk kultur som verdsetter dissens og inviterer til kritisk diskusjon. Jeg vil se det som en viktig lederoppgave å fremme en slik kultur.

Jeg mener et dekanat må tåle å levere en delt innstilling når det er nødvendig

Det er neppe til å unngå at det oppstår uenighet innad i et dekanat. Slik har det vært i alle dekanat jeg kan huske ved TF, og i flere av dem har slik uenighet også blitt uttrykt i styret. Jeg mener et dekanat må tåle å levere en delt innstilling når det er nødvendig. Lerheim bekrefter at også min motkandidat Grung mener det må være akseptabelt. Jeg mener åpenhet innad i dekanatet vil være den beste måten å håndtere slik uenighet på. Vanskeligheter bør ikke skyves under teppet. De bør man jobbe seg igjennom i god tid, så man er enig om hvordan man skal håndtere uenighet i styremøtene, de gangene det ikke er til å unngå.

Hold deg oppdatert! Motta Uniforums nyhetsbrev

Les mer i Uniforum: 

∗ Debatt TF-valg: Vi opplever et ytringsklima preget av lukkede rom hvor studenter har adgang forbudt

∗ Debatt: Åsiktsmångfald och redlighet är Alfa och Omega – också på Det teologiske fakultet

∗ Debatt: Om ytringskulturen i fakultetsstyret på Det teologiske fakultet

∗ Debatt: Dekanvalg på TF – Mjaaland tar ikkje opp dei prinsipielle spørsmåla 

∗ Prinsipper, arbeidsmiljø og redelighet: Dekanvalg på TF spisser seg til

∗ Debatt: Dekanval på TF - To spørsmål etter eit valmøte

∗ Dekanduell på Det teologiske fakultet: Tidligere lagkamerater møtes i ringen

∗ Fekk sparken som prodekan på teologi, no vil Sivert Angel bli dekan

∗ Når nokon må gå på teologi, blir Anne Hege Grung igjen. No vil ho bli sitjande som dekan

∗ Han har meldt Det teologiske fakultetet til politiet for lønnstjuveri

Emneord: Valg 2026, Teologi Av Sivert Angel
Publisert 14. okt. 2026 18:39 - Sist endra 14. okt. 2026 18:39

Logg inn for å kommentere