DEBATT: Kommentar til innlegget "Feilslåtte og ekskluderende norskkrav"

Alt i alt kan vi ikke forstå annet enn at norskkursene som tilbys forskerne ved UiO, kommer godt ut av en sammenlikning med aktører "utenfor universitetet".

En kvinne står og underviser og en mann og en kvinne sitter og hører på

FORDELAKTIG:  For forskerne på UiO er det fordelaktig å få undervisning på campus, og altså innen gangavstand fra arbeidsplassen, skriver lærerkollegiet på Den internasjonale sommerskolen ved UiO. (Illustrasjonsfoto/UiO) 

Foto: Universitetet i Oslo

Sju forskere ved Universitetet i Oslo hevder i Khrono (5.1.2023) og i Uniforum (6.1.2023) at «kurs tilbudt ved UiO er dyrere enn kurs utenfor universitetet». Dette medfører ikke riktighet. Derfor ønsker vi som underviser på disse kursene (og faktisk er forskernes kollegaer ved UiO) å kommentere dette nærmere.

SV-fakultetet er, så vidt oss bekjent, foreløpig alene om å tilby internasjonale forskere gratis norskundervisning til og med bestått B2-nivå. For øvrig et forbilledlig vedtak som de fortjener honnør for. Likevel må altså de fleste forskere/internasjonale ansatte selv betale for kurs utover begynnernivå, og det er her vår kommentar kommer inn. Den internasjonale sommerskolen (ISS) har betalingskurs i norsk både høst- og vårsemester. Disse kursene kalles NORA (Norsk for akademikere), og er studiepoenggivende.

Hvis en person velger å ta hele studieløpet hos oss fra nybegynner til bestått B2-nivå, vil vedkommende ha tilbud om 352 undervisningstimer. 280 av disse er gruppeundervisning med tett oppfølging og jevnlig vurdering av skriftlige og muntlige innleveringer. De resterende timene omfatter uttaleundervisning og lytteverkested, og totalprisen er 45 900 kroner. Skriftlig og muntlig eksamen etter hvert nivå er selvsagt inkludert i denne prisen, og kursene gir totalt 50 studiepoeng.

Det er mange fordeler med å ta norskundervisningen på Universitetet i Oslo

Folkeuniversitetet er en stor tilbyder med samme krav til lærerkompetanse som ISS, og dermed en aktør det er naturlig å sammenligne seg med. Der vil det kreve åtte 48-timers kurs for å fullføre B2-nivå, og ingen eksamener er inkludert i den prisen. Den nasjonale kompetanseprøven som innlærere utenfor universitetet må ta, Norskprøven, koster i Oslo 2200 kr på hvert trinn (muntlig og skriftlig del). Ønsker man å ta denne prøven etter hvert nivå, vil den totale kostnaden ved å velge Folkeuniversitetet være 56 440 kroner.

Dette viser at kursene på Den internasjonale sommerskolen tåler sammenligningen med andre tilbydere med tilsvarende krav til undervisningskompetanse hos lærerne, både når det gjelder pris og innhold. Det er også verdt å merke seg at den samlede språkkompetansen i kollegiet på ISS er vesentlig høyere enn standardkravene hos andre tilbydere. I tillegg er det noen andre faktorer som ikke er fullt så målbare, men som likevel kan ha betydning når det gjelder valg av kurstilbyder.

Det er mange fordeler med å ta norskundervisningen på Universitetet i Oslo. For forskerne på UiO er det fordelaktig å få undervisning på campus, og altså innen gangavstand fra arbeidsplassen. Forskerne på UiO kan også nyte godt av at tidspunktene for undervisningen på Den internasjonale sommerskolen er fleksible, i og med at kursene tilbys både om formiddagen, om ettermiddagen og om kvelden. Det kan også være nyttig for forskerne å se UiO fra studentens synspunkt, for eksempel det å bruke Canvas som student på et norskkurs. Alt i alt kan vi ikke forstå annet enn at norskkursene som tilbys forskerne ved UiO, kommer godt ut av en sammenlikning med aktører "utenfor universitetet".

• Les andre innlegg i språkdebatten: 

Språkkrav forplikter også universitetet

Strenge språkkrav vil svekke UiO

Feilslåtte og ekskluderende norskkrav

 

 

 

 

 

Emneord: Språkpolitikk, Internasjonalisering, Den internasjonale sommerskole Av lærerkollegiet ved Den internasjonale sommerskolen (ISS) ved UiO
Publisert 31. jan. 2023 11:40 - Sist endra 15. feb. 2023 10:37

Logg inn for å kommentere