Redaksjonen i Uniforum ønsker åpenbart at en del av rektorvalgkampen foregår på deres nettsider, og kandidatene har fulgt opp dette. Fra velgernes synsvinkel har det den store fordelen at svarene blir skriftlige og kan hentes fram seinere når saker aktualiseres. Svar gitt muntlig på et valgmøte blir fort glemt.
Velgere som ønsker å styrke universitetsdemokratiet bør bruke denne muligheten. For å omskrive det gamle reklame-slagordet for kollektiv transport: «Universitetsdemokrati er ikke noe en har, det er noe en bruker. Hvis en ikke bruker det, har en det heller ikke.»
Begge kandidater nevner at UiO står foran store byggeprosjekter: Vikingtidsmuseet, bygg for juss, Odontologibygget og Livsvitenskapsbygget. Jeg tror det er uklart for flere hvilke av disse som bare er planlagt eller prosjektert, og hvilke det faktisk er bevilget penger til.
Når det gjelder de som ennå bare er på planleggings- og prosjekteringsstadiet, prioriterer ingen av kandidatene mellom dem i sine plattformer. I det prioriteringsarbeidet jeg antar vil komme i valgperioden, hvilke av prosjektene vil de to kandidatene prioritere i hvilken rekkefølge? Stølen har en fortid som styreformann for Livsvitenskap-prosjektet. Dersom de to har ulike oppfatninger i denne viktige saken hadde det vært greit å få det klargjort med en eventuell påfølgende diskusjon før valget!
Logg inn for å kommentere