KRONIKK: Sigurd Allern mener Facebook bør deles opp i uavhengige enheter
Facebook bør dele skjebne med Standard Oil Company som i 1911 ble oppløst i en lang rekke uavhengige enheter. Det mener Uniforum-skribent Sigurd Allern.

FACEBOOK: Sigurd Allern mener Facebook bør få samme skjebne som Standard Oil Company i 1911. Det ble oppløst i en lang rekke uavhengige selskaper.
Mandag 18. februar la en av komiteene i det britiske Underhuset – Digital, Culture, Media and Sport Committee – fram sin sluttrapport om emnet ’Desinformasjon og falske nyheter’. Professsor emeritus Sigurd Allern har i en kronikk i Uniforum sett nærmere på rapporten som er kritisk til makten de store teknologiselskapene med Facebook i spissen har fått.
– Det viktigste maktproblemet er imidlertid underhuskomiteen knapt nok innom i sin kritiske rapport. Det handler ganske enkelt om at teknologiselskapene for lengst har fått vokse seg altfor store, de utøver en makt som er vanskelig å tøyle. Standard Oil Company ble i 1911 dømt etter anti-trustlovgivningen og oppløst i en lang rekke uavhengige enheter. Det bør også bli Facebooks skjebne, skriver Sigurd Allern i kronikken: Britiske parlamentarikere: Facebook oppfører seg som ’digitale gangstere’
Logg inn for å kommentere
Ikkje UiO- eller Feide-brukar?
Opprett ein WebID-brukar for å kommentere