Ny kopiavtale i boks

Kopinor og universitets- og høgskolesektoren er enige om en ny kopiavtale.

ENIGE OM AVTALE: Kopinor og Universitets- og høgskolerådet er blitt enige om en ny kopiavtale. -Vårt styre har sluttet seg til avtalen, sier generalsekretær Ola Stave i UHR:

Foto: Skjalg Bøhmer Voild i Khrono

Mandag 29. september var Universitets- og høgskolerådet (UHR) og Kopinor hos Riksmekleren. De hadde ikke klart å komme til enighet om ny kopiavtale for universitets- og høgskolesektoren. Den gamle avtalen gikk ut 30. september. I dag ble det klart at begge parter slutter seg til en ny avtale.

Partene kom først fram til en avtaletekst hos Riksmekleren, og avtalen har i dag (mandag) vært styrebehandlet hos både Kopinor og UHR.

— Vårt styre har sluttet seg til avtalen, og den er dermed gjeldende fra nå til 30. juni 2016, forteller Ola Stave, generalsekretær i UHR.

Lik pris for høgskole- og universitetsstudenter

Nytt i avtalen er for de første at det nå blir en pris for alle studenter uavhengig av om de går på høgskole eller universitet. Den gamle avtalen innebar en litt billigere pris per student for høgskolene.

— Vi har fått flere nye universiteter og mange fag befinner seg både på universitet og høgskoler. Det ble ikke riktig å videreføre det gamle skillet, forklarer Stave.

Den nye prisen per studenthode er årlig 390 kroner, mens prisen per ansatt blir prisen 333 kroner.

Kopinor er fornøyde med avtalen

Styret i Kopinor har også akseptert den nye avtalen med universitets- og høgskolesektoren. Viseadministrerende direktør Hans-Petter Fuglerud forklarer at det ikke er uvanlig at Kopinors avtaler er en tur innom Riksmekleren før de ferdigbehandlet.

— Vi er fornøyd med at vi har kommet fram til en avtale og at vi har fått løftet betalingen til Kopinor noe, sier Fuglerud.

Han forteller at sidesatsen for universitets- og høgskolesektoren har stått stille i mange år. Etter Fugelruds beregningen vil den nye avtalen innebære bruttoinntekter til Kopinor fra universitets- og høgskolesektoren på ca 94 millioner i 2015, mot ca 87 millioner i 2014.

Fuglerud forteller også at Kopinor har store forventninger til at systemet Bolk, som er lagd for å registrere, klargjøre men også lage kompendier, vil få stor betydning i sektoren etterhvert.

— Nå har vi en avtale fram til 2016. Vi vil gjennom Bolk, men også gjennom egne undersøkelser få ny innsikt i hvor mye det faktisk kopieres enten digitalt eller fysisk i sektoren. Det vil så danne grunnlag for avtalearbeidet i 2016, sier Fuglerud.

Nytt system for kompendier

Det ligger i den nye avtalen at alle institusjoner må bruke et nytt system som Kopinor har utviklet for å registrere og klargjøre artikler til kompendier. Ingen behøver imidlertid å bruke det nye systemet for å produsere kompendier.

Det nye systemet har fått navnet Bolk. UHR er fornøyd med at de har fått gjennomslag for at sektoren har valgfrihet med tanke på om de skal bruke Bolk til å produsere kompendier.

— Så har vi en avtaleperiode fram til 30. juni 2016 slik at vi ser hvordan det nye systemet fungerer, hvor mange som benytter seg av totalløsningen osv, sier Stave.

(Saken blir oppdatert)

Emneord: Universitetspolitikk Av Eva Tønnessen i Khrono
Publisert 6. okt. 2014 16:55 - Sist endra 6. okt. 2014 16:55

Logg inn for å kommentere