Jubileumsvelkomst på Universitetsplassen

I 200 år har Universitetet i Oslo tatt imot nye studenter, men aldri før har universitetet gjort så stor stas på sine nye studenter som under velkomstseremonien mandag 15. august. Tragedien 22. juli preget også talene under seremonien.

FEM TUSEN: Universitetet i Oslo tar i år imot over ni tusen nye studenter. Rundt fire tusen deltok under velkomstseremonien. I tillegg deltok ca. 900 studentfaddere og andre frivillige studentmedhjelpere. Foto: Ola Sæther

Foto: Ola Sæther

I rekke og rad marsjerte de nye studentene inn på Universitetsplassen anført av studentfaddere i røde trøyer.

– For meg er dette det flotteste øyeblikket i året. Det er så høytidelig, kommenterer UiOs studiedirektør Monica Bakken. Hun leder Studieavdelingen som har ansvaret for seremonien.

Lokal start

I år har universitetet snudd litt om på programmet. Mens de nye studentene tidligere startet dagen med velkomstseremonien på Universitetsplassen, har de i år innledet med orienteringsmøter på studiestedene. Det betyr at studentene allerede er blitt presentert for sine medstudenter og studentfaddere.

Monica Bakken forteller at mye arbeid er lagt ned for å få alt på plass. Blant annet skal samtlige studenter bespises med hamburgere, frukt og drikke. I samarbeid med Studentfestivalen er det også planlagt et stort arrangement for studentene etter seremonien.

Et angrep på felleskapet

Først på talerlisten står rektor Ole Petter Ottersen som åpner med å rette oppmerksomheten mot hendelsene 22. juli. 

– Velkommen til en plass som symboliserer det fellesskapet som ble angrepet denne sommeren, et fellesskap som nå skal styrkes for å hedre alle som ble rammet av tragedien, erklærer han.

For å imøtekomme de nye internasjonale studentene, holdes deler av talen på engelsk.  

– Today you are setting out on a journey through higher education that, if undertaken properly, will provide you with experiences that consist of far more than simply being proficient in one or more academic subjects, sier Ottersen og minner om at kunnskap i seg selv ikke er nok til å skape et godt samfunn.  

Utdanning som sikkerhetsnett

Det beste forsvaret for et velfungerende demokrati er ifølge Ole Petter Ottersen, et utdanningssystem som fremmer respekt for verdier som toleranse, empati, likhet og ytringsfrihet.

Han oppfordret studentene til å være aktive og utforskende.

– I et år der vi markerer 150-årsdagen for Fridtjof Nansens fødsel, kan vi si at det å studere er som å utforske nytt land. Ervervelse av ny kunnskap og innsikt krever forberedelse, forsakelse og fordypelse, poengterer Ottersen, før han på nytt henvender seg til forsamlingen på engelsk.

– Never forget that universities have survived and thrived in almost a millennium by fostering the spirit that differences in culture, language, heritage and religion not only should be tolerated, but celebrated as a strength.

Kortsiktig, økonomisk vinning versus grunnleggende verdier

I sin tale understreker Ottersen at en av de viktigste oppgavene for et universitet er å utdanne borgere som kan delta aktivt i et demokratisk samfunn. Han refererer filosofen Martha Nussbaum som i sin siste bok advarer mot et utdanningssystem som i økende grad rettes inn mot kortsiktige, økonomiske mål, mens hensynet til de grunnleggende verdier lider.

Ottersen trekker også fram universitetets nye handlingsplan, der globale utfordringene innen områder som klima, energi, helse og menneskerettigheter har en sentral plass, og han understreker betydningen av tverrfaglighet.

Bærebjelke for nasjonen

Han minner om at Universitetet i Oslo ved å utdanne studenter i 200 år har bidratt til etableringen og utviklingen av det norske samfunnet.

– It is no exaggeration to say that the University of Oslo has been and remains one of the main pillars of our society, erklærer rektor før han avslutter med å sitere fredsprisvinneren Elie Wiesel.

 ”The opposite of love is not hate, it is indifference.”

– Kampen mot likegyldigheten er like viktig som kampen mot selve hatet.

Siterer Kronprins Haakon

I anledning 200-årsjubileet er også Forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland invitert til å holde tale.

Hun siterer fra Kronprins Haakons tale på Rådhusplassen 25. juli.

”Kjære unge. Dere er vårt korrektiv, vårt mot og vårt håp. Det er dere som skal forme og bestemme hvilket Norge vi skal ha i årene framover. Hver og en av dere er umistelige. Vi står overfor et valg. Vi kan ikke gjøre det som skjedde ugjort. Men vi kan velge hva dette skal gjøre med oss som samfunn og enkeltmennesker.”

I likhet med Ottersen framhever Aasland betydningen av kunnskap og universitetets rolle for utviklingen av kunnskapsnasjonen og det frie og selvstendige landet Norge.

– Deres våpen skal være kunnskap som avdekker og ikke tilslører, erklærer statsråden med referanse til Nordahl Griegs ”Til ungdommen”. 

Representerte studentene

På talerlisten i år står også studentparlamentets leder Stian Skaalbones, som oppfordrer studentene til å engasjere seg i studentmiljøet og ta del i studentaktiviteter.

Tuva Stranger representerer de nye studentene. Også hun retter i sin tale oppmerksomheten mot bombeattentatet og massakren som fant sted 22. juli. Gjennom sitt arbeid for Elevorganisasjonen ble hun kjent med Håvard Vederhus, UiO-studenten og AUF-lederen som mistet livet denne dagen.

Inkluderende festing

Sistemann på talelisten er Oslos ordfører Fabian Stang, kjent for sine korte og konsise taler. 

– Oslo er verdens beste by, erklærer han og oppfordret studentene til å benytte seg av byens mange kulturtilbud.

Han avslutter med å oppfordre studentene til å komme i gang med festingen, men på en litt annen måte enn før. Festingen bør foregå med respekt for naboer som vil sove, og den må være inkluderende, mener Stang, som høster både applaus og jubel for sin tale.

Kick off med Lars Vaular

Så er det tid for bespisning. Fadderne henter og deler ut mat til sine studenter. Både hamburgerne og frukten faller i smak hos en gruppe Erasmus-studenter ved Det juridiske fakultet.Tyske Niklas Knuppel (til venstre) forteller at han også satte pris på de engelske innslagene i talene.

Den tradisjonelle velkomstseremonien er over, men kvelden er ikke slutt. Nå overtar studentfestivalen regien. De nye studentene skal blant annet få smakebiter fra oppsetningen av West Side Story på Chateau Neuf og få høre bandet Japee and The Funk Minority, før kvelden rundes av med rapperen Lars Vaular.

 

 

Av Grethe Tidemann
Publisert 15. aug. 2011 19:33 - Sist endret 16. aug. 2011 11:53

Logg inn for å kommentere