Valstyret ved UiO føreslår å framskunda fristen til å melda seg som rektorkandidat frå 10. februar til 8. januar. Universitetsstyret tar den endelege avgjerda.
Besøksadresse
NEMKO-bygningenGaustadalleen 30 D
Valstyret ved UiO føreslår å framskunda fristen til å melda seg som rektorkandidat frå 10. februar til 8. januar. Universitetsstyret tar den endelege avgjerda.
Hans Jacob Rønold vant dekanvalget på Det odontologiske fakultet ved UiO med 59,24 prosent av stemmene. Hans motkandidat Pål Barkvoll tapte knepent hos de ansatte og stort blant studentene.
Studentens gjenbruk av egen tekst kan ikke regnes som fusk og vedtaket om utestenging er ugyldig. Det slår Høyesterett fast i sin dom. Dermed tapte staten denne saken.
Framandspråka er under press i skulen. Det går hardast utover fransk og tysk. Nyleg var Christine Meklenborg Nilsen og Alexandra Spalek frå UiO og Gerard Doetjes frå Framandspråksenteret i Halden i møte med Stortingets utdannings- og forskingskomité for å ta opp situasjonen.
I dag tar aksjonistene ned teltene på Blindern. – Vi har oppnådd mye, konstaterer talsmann for aksjonen, Jihad Al-Mahdi.
Et tosifret antall personer har søkt stillingen som vitenskapsombud på UiO. Ingen av dem oppfyller et tidligere sentralt kvalifikasjonskrav. Her er søkerlisten.
Universitetet i Oslo får 15 millionar kroner til eit prosjekt der forskarane skal utvikle metodar for å utvikle terapeutiske gen og gjere genlevering enklare og meir effektiv, med mål om å kunne behandle hjernesjukdommar.
Inge Lorange Backer er utnemnt til Riddar 1. klasse av Den Kongelege Norske St. Olavs Orden. I går fekk han tildelt utmerkinga av kansellisjef Mette Tverli i Domus Bibliotheca.
Da jeg var stipendiat, hendte det at jeg gjemte meg i kjelleren på UB og leste skjønnlitteratur, skriver Jenny Graver.
Oljefondets investeringar i selskap som leverer tenester til Israel på den okkuperte Vestbreidda og i Gaza, var temaet finansminister Trygve Slagsvold Vedum brukte mest tid å svara på under besøket på UiO i dag. Akkurat som i fjor dukka det opp Palestina-demonstrantar.
Hans Jacob Rønold refererte til onde tunger, men stort sett var tonen gemyttlig da team-Rønold og team-Barkvoll kom sammen til debatt. – Hvor ofte vil Fernanda Petersen være til stede? var et av mange spørsmål fra salen.
Oppsigelsen av forskningsgruppelederen på NCMM er gyldig og kan iverksettes straks, konkluderer Oslo tingrett. Ett av UiOs argumenter blir likevel blankt avvist.
I fjor arrangerte Universitetsbiblioteket på UiO en utstilling om forbudte bøker. I år har 250 bibliotek og bokhandler over hele Norge sluttet seg til.
Nå er resultatet klart. Ola Erstad vant valget om å bli ny dekan ved Det utdanningsvitenskapelige fakultet på UiO.
Universitets- og høgskulesektoren kritiserer regjeringas framlegg til statsbudsjett for 2025. – Noreg bør sjå til Sverige og Finland for å sjå korleis det blir satsa på forsking og høgare utdanning, seier Sunniva Whittaker, styreleiar for Universitets- og høgskulerådet.
325 nye studieplassar i høgare utdanning. Det trekkjer forskings- og høgare utdanningsminister Oddmund Hoel fram som ein av tinga regjeringa løyver pengar til i forslaget til statsbudsjett for 2025.
Minister Hoel velger NTNU campus Ålesund som sted for å legge fram sitt forslag til statsbudsjett for kommende år.
– Det står mellom nedbemanning og konkurs, sa instituttlederen ved lærerutdanninga på NTNU.
Ei omvising i utstillinga om Magnus Lagabøtes landslov var ei av utfluktene Seniorforeininga ved UiO kunne tilby medlemane sine denne hausten.
Amir Aman Kiyaro frå Etiopia er ein av dei 146 studentane som har fått vern i Noreg sidan 2014. – Eg kom til Noreg etter at eg hadde blitt arrestert, slått og utvist frå skulen på grunn av den politiske aktivismen min.