Nå vil Det norske institutt i Athen skifte hender og gå fra UiO til Universitetet i Bergen.
Universitetet i Oslo har hatt eierskapet til Det norske instituttet i Athen siden det ble opprettet. Det norske institutt i Athen (NIA) ble etablert i 1989 som en enhet under Det norske universitetsråd, går det fram av et bakgrunnsnotat fra gårsdagens møte i Universitetsstyret. Fra 1995 ble eierskapet til eiendommene overført til Universitetet i Oslo som av praktisk årsaker ble eneeier av disse. Administrativt ble instituttet lagt til UiB. Finansiering av eiendommene sikret departementet over statsbudsjettet mot en relativ inndragning av kjøpesummen fordelt på UiO, UiB, NTNU og UiT.
Med utgangspunkt i en felles utredning mellom de fire universitetene fra mars 2018, ble det besluttet at NIA i sin helhet skulle overføres UiB
I går vedtok Universitetsstyret ved UiO å godkjenne overføring av eierskapen til Universitetet i Bergen.Nå skal overføringen endelig godkjennes av Kunnskapsdepartementet, før vedtaket formelt kan iverksettes.
Logg inn for å kommentere