Disse studiene er vanskeligst – og lettest å komme inn på ved UiO

Kriminologi er vanskeligst, målt etter antall søkere per plass. Og hvor vanskelig er det egentlig å komme inn på medisin? Hva er det letteste å komme inn på? 

rektor ragnhild hennum

GJENNOM NÅLØYET - ELLER IKKE: Rektor Ragnhild Hennum ønsker velkommen til nye studenter høsten 2025. Søkertallene 2026 viser at det er stort spenn i opptaket.  

Statistikken fra Samordna opptak forteller mer enn bare trend og interesse. Her finnes også statistikk over antall studieplasser, antall førstevalgssøkere og antall søkere totalt. Noen studier krever spesielle fagkombinasjoner som Samordna opptak ikke forteller om. Hvis for eksempel 100 av søkerne på medisin ikke har kjemi fra videregående, teller de likevel med i søkertallene, men det blir enklere for dem som har faget å komme inn. Dette gjenspeiles ikke i tallene. Noen fag har få søkere, men enda færre plasser, som gjør det vanskelig å komme inn.

De vanskelige fagene som juss og medisin har stor variasjon i antall søkere i høst- og vårsemesteret. Det medfører at det er veldig mange færre om beinet, om man kan vente et halvt år med studiene.

Ledig kapasitet

Universitetet i Oslo har etter statistikken å dømme mange flere muligheter enn søkerne ser ut til å sette pris på: Mange fag har flere studieplasser enn førstevalgssøkere. Dersom man er fleksibel med fagvalg, er det veldig mange plasser for førstevalgssøkere.

De vanskeligste på UiO, rangert etter antall søkere pr studieplass:

Studiumantall førstevalgssøkereantall studieplasserantall søkere pr plass
Kriminologi, årsstudium5052421,0
Psykologi, høst12646320,0
Økonomi og finans5833019,4
Kriminologi, bachelor7424815,4
Dentale materialer, design og prosessteknikk1741511,6
Rettsvitenskap (jus), høst237223010,3
Filosofi, politikk og økonomi243259,7
Tannpleie, odontologi175247,2
Psykologi, årsstudium379527,2
Helseøkonomi og administrasjon336506,7
Medisin, Oslo / Innlandet, høst     125206,2
Medisin Oslo, høst7031176,0
Tverrfaglige kjønnsstudier, årsstudium 65106,0
Psykologi, vår370625,9
Internasjonale studier416805,2
Kunsthistorie og visuelle studier, årsstudium178355,1
Helseledelse og helseøkonomi262554,7
Medisin, Oslo/Kristiansand, vår91204,5
Medisin, Oslo/Kristiansand, høst86204,3
Rettsvitenskap (jus), vår7702303,3

De letteste på UiO, rangert etter antall studieplasser og antall søkere som ikke overstiger plassene

studiumantall studieplasserantall søkere 
Pedagogikk241216
Informatikk: robotikk og intelligente systemer7147
Lektor 8.-13. trinn6554
Lektor 8.-13, fremmedspråk2515
Lektor 8.-13, Fysikk154
Lektor 8.-13, kjemi104
Fornybar energi og nanoteknologi4032
Lektor 8.-13, matematikk3028
Klima, miljø og menneske2523
Religionsvitenskap, bachelor2514
Tverrfaglige kjønnsstudier, bachelor2519
Nordisk litteratur2517
Midtøsten-studier med persisk2014
Spansk, bachelor2017
Midtøsten-studier med tyrkisk1813
Religion og samfunn2012
Norrøn og keltisk filologi1514
Fransk og samfunnsvitenskap1313
Kristendom og islam2020

 

Les mer i Uniforum: 

150 000 søkere til 65 000 studieplasser

Søkjartala for 2026: Ein av sju studentar har Universitetet i Oslo som førsteval

Emneord: Søkertall, studietilbud Av Cathrine Th. Brundell
Publisert 27. apr. 2026 10:00 - Sist endra 29. apr. 2026 13:09

Logg inn for å kommentere