Ankesaken mot den tidligere NTNU-professoren som i Oslo tingrett for ett år siden ble dømt for brudd på loven om eksportkontroll ,Iran-forskriften og datainnbrudd holdt fram i Borgarting lagmannsrett i går ettermiddag. Da var turen kommet til sluttinnlegget fra forsvarerne.
I sin prosedyre var forsvarsadvokat Olle Nohlin nådeløs mot påtalemyndigheten, Politiets sikkerhetstjeneste (PST) og Utenriksdepartementet (UD), melder Khrono.
– PST har, slik vi ser det, aldri forstått eksportkontrollregelverket. Det ser vi av vinglingen i prosedyren. Hvordan man helt fram til siste dag i retten er usikker på hva det skal prosederes på. Det er etter fire års saksbehandling, sa Nohlin i retten, ifølge Khrono.
Olle Nohlin var tydelig på at dette er en arbeidsrettssak, ikke en eksportkontrollsak.
– Vi er tydelige på at en tiltale i denne saken aldri skulle vært tatt ut. Han har ikke gjort noe galt, og reglene er ikke klare nok. Det har vært en enorm belastning for vår klient å stå i denne saken i fire år.
Logg inn for å kommentere