Aud Valborg Tønnessen blir altså ny direktør for Kulturhistorisk museum. Hun overtar etter Håkon Glørstad som har vært museumsdirektør i 10 år.
Det er styret ved Universitetet i Oslo som nettopp har vedtatt at Aud V. Tønnessen blir ny direktør ved Kulturhistorisk museum. Hun får da blant annet ansvar for å lede arbeidet med det nye Vikingtidsmuseet, som skal åpne i 2026., står det i en pressemelding fra UiO.
– Oppglødd og takknemlig
Aud Tønnessen ser frem til å begynne i jobben.
– Jeg er både oppglødd og takknemlig for den tilliten som jeg er vist og jeg gleder meg stort til å starte og bli enda bedre kjent med museet og de ansatte, sier hun i pressemeldingen.
En av Tønnessens viktigste oppgaver blir arbeidet med det nye Vikingtidsmuseet.
Kulturhistorisk museum består av Historisk museum i Oslo sentrum, det nye Vikingtidsmuseet som åpner i 2026, samt Museum for universitets- og vitenskapshistorie på Blindern. I tillegg er det laboratorier og magasiner på Økern.
Glad UiO-rektor
– Jeg er veldig glad for at Aud V. Tønnessen blir ny direktør ved Kulturhistorisk museum. Det er et svært godt og viktig museum, men med betydelige utfordringer knyttet til bygg og videre faglig utvikling. Dermed trenger vi en tydelig og sterk direktør. Aud V. Tønnessen har den kompetansen, ledererfaringen og strategiske evnen vi ønsket oss. En god erstatter for Håkon Glørstad, som har gjort en glimrende jobb over mange år. Dette blir bra, sier Svein Stølen, rektor og leder for Universitetsstyret.
Logg inn for å kommentere