Demenskoret tildelt UiOs menneskerettighetspris

Demenskoret  ved dirigent Kim Wigaard og programleder Ingrid Gjessing Linhave får UiOs menneskerettighetspris for 2023.

To menn og to kvinner står ute

FÅR PRIS: Prisvinnerne Ingrid Gjessing Linhave og Kim Wigaard sammen med kormedlem Arild Kovdal, som har med seg sin kone Kirsti Skjerven.

Foto: UiO/Lars Ankervold

Ubeskrivelig! En drøm, helt magisk.

– Det føles så stort, så viktig – jeg har nesten ikke ord.

–  Jeg synes det er fantastisk!

Reaksjonene er unisone fra prisvinnerne Ingrid Gjessing Linhave, Kim Wigaard og kormedlem Arild Kovdal, som representerer Demenskoret fra dokumentarserien på NRK. De er samlet utenfor Universitetsbiblioteket på Blindern, noen få dager etter at de fikk beskjed om tildelingen av UiOs menneskerettighetspris for 2023, skriver UiO i en melding på sine nettsider.

https://www.uio.no/om/aktuelt/aktuelle-saker/2023/uios-menneskerettighetspris-2023-til-ingrid-gjessi.html

Prisen deles ut årlig i forbindelse med Oslo Peace Days i desember. Den er en anerkjennelse av personlig innsats og aktivt engasjement innenfor ett eller flere menneskerettslige områder i vid forstand.

I innstillingen fra priskomiteen fremheves det at gjennom TV-serien har Linhave, Demenskoret og dirigent Wigaard satt demenssykes menneskerettigheter på dagsorden. Dette er en tematikk som i liten grad har vært gjenstand for diskusjon og oppmerksomhet, til tross for at den er – og vil bli – relevant for stadig flere av oss.

Publisert 5. juli 2023 18:10 - Sist endra 5. juli 2023 18:10

Logg inn for å kommentere