Besøksadresse
NEMKO-bygningenGaustadalleen 30 D
Studie- og forskningsdirektør Toril Johansson synes det er naturlig at UiO satser på et sentralt alumniprogram i forlengelsen av Kvalitetsreformen. USIT skal utvikle en databaseløsning, men er usikker på hva UiO egentlig ønsker.
Utviklingsminister Hilde Frafjord Johnson åpnet den internasjonale konferansen
Global Justice
på Blindern 11. september.
|- Ekstrem fattigdom er vold mot menneskets verdighet, sa statsråden.
Den 9. september ble professor emeritus Grethe Rytter Hasle overrakt "The ISSHA - Yasumoto Lifetime Achievement Award" for sin forskning på marine planktonalger gjennom et halvt hundre år.
Ny struktur for styring og leiing, vurdering av seremoniane ved UiO og krav om betaling frå privatistar er stikkord for Universitetsstyrets møte i Baroniet Rosendal måndag 8. september kl. 9.
Studentbiblioteket på HF åpnet 12. august etter en ansiktsløftning av det heller kraftige slaget. - Før sovnet folk på lesesalen. Det gjør de ikke lenger, konstaterer hovedbibliotekar, Ellen Røer Ellefsen.
- Jo takk. Hvilepulsen er stabil og helt fin, den. Bedyrer mannen som nylig ledet norgeshistoriens største samfunnsvitenskapelige maratonløp over målstreken. Men han innser at det ikke er over med dette.
- En kjent britisk historieprofessor sa nylig i et intervju at for folk flest er uinteressante tider - perioder der det ikke skjer stort av betydning - som regel de beste tidene. Hvis vi gjør den betraktningen gjeldende også for universitetssamfunnet, skulle det nå stå miserabelt til med de fleste av oss.
Det blir utstilling av forsking i 28 forskjellige bodar under Forskingstorget på Universitetsplassen 19. og 20. september. - Det er ny rekord, fortel prosjektleiar Julie Øybø i Informasjonsavdelinga, UiO.
UiO-studentane Rafael Rodríguez og Willy Trampe gjekk rundt med det same ynsket. Dei ville gjerne gi ut ei bok på spansk i Noreg. Saman med tre andre latinamerikanarar har dei no gitt ut boka "Pedazos de hielo: Antología en la distancia"eller på norsk "Isbitar: Samling på avstand".
Riksrevisjonen har ikke godkjent universitetets regnskaper for 2002. Årsaken til dette er ifølge Riksrevisjonen usikkerhet rundt viktige poster i regnskapet og store svakheter i den interne kontrollen av lønnsutbetalinger og innkjøp. - Vi har sett at rutinene for lønns- og innkjøpsområdene er svake, men vi har ikke avdekket vesentlige beløpsmessige feil, opplyser ekspedisjonssjef Svein Gunvaldsen i Riksrevisjonen.
Bibliotek for humaniora og samfunnsfag i Georg Sverdrups hus stengjer dørene for publikum frå onsdag 3. september og fram til 1. oktober. Årsaka er faren for at fleire takplater vil falla ned over lesesalsplassane. - Me håpar det likevel skal bli mogleg å låna ut bøker, seier overbibliotekar Randi Rønningen. Undervisningsromma auditoria, foajeen og kafeane i Georg Sverdrups hus vil framleis vera opne.
- 11. september bør bli felles internasjonal minnedag for alle offera for statsterror og terrorisme. Det foreslår pensjonert professor i psykiatri, Nils Johan Lavik ved Universitetet i Oslo overfor Uniforum.
- Hvor mye av vår rikdom skal vi gi fra oss til de sultende i fremmede land? spør mange borgere i det rike Vesten. Denne måten å forstå verdens fattigdomsproblem på er en alvorlig moralsk feilslutning, og en kostbar sådan for de fattige, sier filosofiprofessor Thomas Pogge fra Colombia University i New York.
- Fagforeiningane seier nei til at dekanane skal overta all makt ved fakulteta. Sidan dekanane no skal rapportera direkte til rektor, er fakultetsstyret sett på sidelinja, går det fram av ei felles fråsegn frå Forskarforbundet, NTL og 2FO ved UiO. Rektor Arild Underdal er ikkje einig.
Lederen for Makt- og demokratiutredningen , professor Øyvind Østerud , holder årets festforedrag ved Universitetet i Oslo.
- Folkestyret er dramatisk svekket på alle nivåer og i alle ledd. Slik konkluderte leder for Makt- og demokratiutredningen, Øyvind Østerud, under sluttkonferansen i går.
Forsker Fernanda C. Petersen fra Institutt for oralbiologi, vant årets nordiske Hatton Award- konkurranse under verdensmøtet til International Accociation for Dental Research (IADR) i Gøteborg i juni i år.
Medisinprofessor Terje Lømo er internasjonalt berømt for å ha oppdaga Langtidspotensiering(LTP) i hjernen. - Kort fortalt kan ein seia at mykje av det du opplever, ser og høyrer, kan du vekkja opp igjen seinare fordi det finst eit spor av denne opplevinga i hjernen. Dette sporet ligg sannsynlegvis i kontaktpunkta /synapsane mellom nervecellene i hjernen, trur Lømo. Oppdaginga er årsaka til han er tildelt Anders Jahres medisinske pris på 1 million kroner.
Arbeidernes kommunistparti (AKP) trekker trusselen om å gå til rettssak mot professor Bernt Hagtvet, melder NTB. - AKP går ikke til rettssak. Men Hagtvet er ikke rakrygget nok til å beklage at han har spredd disse grove og usanne påstandene, uttaler AKP-leder Jorun Gulbrandsen i en pressemelding.
- UiO kunne ha unngått virusangrep om fakultet og institutt hadde fylgd rådet vårt om å tetta igjen sikringshol og oppgradera sikringa på maskinene sine. Difor er me svært skuffa, seier fungerande IT-direktør Lars Oftedal til Uniforum.
Åtte forskingsinstitutt vil flytta heile eller delar av verksemda si inn i eit nytt miljøforskingsssenter i Forskingsparken frå hausten 2005. 600 personar vil få arbeidsplassen sin i det nye senteret.
Ryssdal-utvalet har bestemt seg for å utsetja framlegginga av ei utgreiing om ny universitetslov frå fredag 29. august til tysdag 23. september. Det opplyser utvalsmedlem Arne Benjaminsen til Uniforum.
- Til deg som har med studenter å gjøre: Husk på oss den dagen du møter en student som trenger noen å snakke med når livet floker seg til.
30 professorer har ført i pennen et opprop som advarer mot å styre universitetene etter markedsprinsipper. Til nå har mer enn 2500 personer fra hele landet skrevet under.
Da årets utdanningssøkerne skulle bestemme seg for hva de ville studere, var det personlig interesse for faget som avgjorde. Da de skulle bestemme seg for hvor de ønsket å studere, var det faglig kvalitet som veide tyngst.